Zdvíhanie bremien, ako na to

Manipulácia s ťažkými bremenami je bežnou činnosťou v mnohých priemyselných odvetviach, ako aj na staveniskách a v logistike. Zdvíhanie týchto bremien môže byť náročné a nebezpečné úsilie, ktoré si vyžaduje použitie správnej techniky a vybavenia. V tomto článku sa pozrieme na oceľové laná a gurtne, dva dôležité prvky pri zdvíhaní bremien.

Oceľové laná

Oceľové laná sú nevyhnutným prvkom pri zdvíhaní ťažkých bremien. Sú vyrobené z ocele, ktorá je známa svojou vysokou pevnosťou a odolnosťou voči opotrebeniu. Oceľové laná majú rôzne priemer a dĺžku, a sú k dispozícii v rôznych konfiguráciách, ako sú napríklad jednosmerné alebo obojsmerné laná.

Pri výbere oceľového lana je dôležité zvážiť maximálnu hmotnosť, ktorú bude lanom zdvíhaná, ako aj faktory ako sú odolnosť voči korózii a teplu. Oceľové laná sú obvykle dodávané s karabínou alebo hákom na konci, pre jednoduché pripojenie k zdvižnému zariadeniu alebo k bremenu. Pravdepodobne budete potrebovať aj závesné oká, ktorá slúži na upnutie háku či prevlečenie lana.

Gurtne

Gurtne sú ďalším dôležitým prvkom pri zdvíhaní ťažkých bremien. Sú vyrobené z polyesteru alebo iných syntetických materiálov, ktoré sú známe svojou vysokou pevnosťou a odolnosťou voči opotrebeniu. Gurtne sú k dispozícii v rôznych dĺžkach a nosnostiach a sú obvykle vybavené hákom na konci pre jednoduché pripojenie k zdvižnému zariadeniu alebo k bremenu.

Pri výbere gurtne je dôležité zvážiť maximálnu hmotnosť, ktorú bude gurtna zdvíhať, ako aj faktory ako sú odolnosť voči korózii a teplu. Gurtne majú obvykle menšiu nosnosť ako oceľové laná, ale sú vhodnejšie pre zdvíhanie mäkších bremien, ako sú napríklad palety s tovarom.

Bezpečnostné opatrenia

Zdvíhanie ťažkých bremien môže byť nebezpečné a vyžaduje si dodržiavanie prísnych bezpečnostných opatrení. Pri používaní oceľových lán alebo gurtny je dôležité zabezpečiť, aby bremená boli správne pripojené a aby bola použitá dostatočná nosnosť lan alebo gurtne pre dané bremeno. Zdvíhanie by sa malo vykonávať len kvalifikovanými a trénovanými pracovníkmi, ktorí majú skúsenosti s manipuláciou s ťažkými bremenami.

Je tiež dôležité zabezpečiť, aby bolo zdvižné zariadenie v dobrom stave a aby bolo pravidelne skúšané a údržbové práce vykonávané podľa potreby. Pri zdvíhaní bremien nad ľuďmi je nevyhnutné použiť bezpečnostné zóny a zabezpečiť, aby boli ľudia v blízkosti informovaní o zdvíhaní.

 

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *