Vitamíny a minerály – ako navýšiť ich príjem?

Vitamíny a minerály sú látky, ktoré sú dôležitou súčasťou imunitného systému. Niektoré vitamíny prijímame vo forme stravy, niektoré sú však obsiahnuté výlučne vo forme výživových doplnkov. Akú stravu a výživové doplnky by ste mali využívať vy?

Vitamíny sú dôležitou zložkou pre správne fungovanie nášho zdravia, imunitného a nervového systému. Je množstvo skupín vitamínov, my vám však predstavíme tri základné skupiny.

Vitamíny skupiny A

Vitamín A je dôležitý antioxidant, ktorý patrí do skupiny vitamínov rozpustných v tukoch. Je nevyhnutný pre rast a bunkový vývoj, zrak a imunitný systém. Nájdeme ho v potravinách, ako napríklad mrkva, tekvica a listová zelenina. Nedostatok vitamínu A sa prejavuje suchými vlasmi, lámavými nechtami a šupinatením kože. Jeho nedostatok tiež spôsobuje zníženú imunitu a častejší výskyt zápalov v tele.

Vitamíny skupiny B

Vitamíny skupiny B sa zúčastňujú na uvoľňovaní energie v organizme. Ich spotreba sa výrazne zvyšuje pri stresovej a fyzickej záťaži, kedy je potrebné zvýšiť ich príjem. Medzi overený výživový doplnok stravy sa považuje Vitamín B12, ktorý podporuje imunitný systém, tvorbu červených krviniek, pomáha udržiavať energetický metabolizmus, a tiež podporuje činnosť nervovej sústavy.

Obsahuje výlučne prírodné látky a stačí vám užiť jednu tabletku denne. Vitamín B sa tiež nachádza v zelenine, ovocí, strukovinách a orechoch. Konkrétne vitamín B12 sa nachádza v kyslej kapuste, sójových bôboch a morských riasach. Je ho však potrebné kombinovať už so spomínaným výživovým doplnkom.

Vitamíny skupiny C

Vitamín C je potrebný pre reguláciu normálneho rastu. Jeho nedostatok sa prejavuje zvýšenou únavou, bolesťou kĺbov a zápalmi. Vitamín C výrazne zlepšuje imunitný systém, podporuje tvorbu kolagénu a napomáha hojeniu rán. Nachádza sa v potravinách, ako napríklad citrusové plody, jablká, paprika, paradajky, petržlen, zemiaky a karfiol. Odporúčaná denná dávka je medzi 35 až 45 mg.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *