Ako sa stať fotografom?

To, že vlastníte zrkadlovku neznamená, že ste fotografom o nič viac ako z vás zlatá rybka nespraví morského biológa. Ako sa teda od majiteľa fotoaparátu stanete fotografom?

Každý fotograf začal trochu inak. Niektorí fotili už pred érou digitálnej fotografie. Iní si prešli on-line kurzmi. Mnohí sa naučili fotiť na svojich vlastných omyloch.

Aj vaša cesta bude pravdepodobne odlišná. Niekto má šťastie na mentora. Potom tu sú aj takí, ktorí sa musia spoľahnúť sami na seba.

Začnite s fotením

Ak ste hrdým majiteľom digitálnej zrkadlovky, neostáva vám nič iné, len začať fotiť. Mark Twain síce hovoril o písaní, keď povedal, že “tajomstvo profesionality spočíva v tom, že človek musí začať,” ale myšlienka sa vzťahuje aj na fotenie. Veľké množstvo pokročilých funkcií a nastavení fotoaparátu môže na prvý pohľad odradiť – dôležité je ale urobiť prvý krok.

Vytiahnite si manuál k fotoaparátu alebo si stiahnite verziu PDF do smartfónu. Vyhľadajte si zopár základných pojmov a niečo si o nich preštudujte. Začnite sledovať blogy, ktoré píšu fotografi, video tutoriály o fotení alebo sa zaregistrujte na fotografický kurz pre začiatočníkov.

Foťte, foťte a foťte

Nemusíte čakať na to, kým sa naučíte rozdiely medzi jednotlivými funkciami, všetko o clonovom čísle alebo hĺbke ostrosti. Pretože aj fotenie v automatickom režime vám pomôže precvičiť si niekoľko vecí – napríklad načasovanie a kompozíciu.

Spoznajte svoju zrkadlovku

Fotoaparát je len tak dobrý ako fotograf, ktorý ho používa. Ako dobre poznáte svoj fotoaparát? Aký je najrýchlejší spôsob nastavenia ISO? Má váš fotoaparát funkciu dvojitej expozície? Preskúmajte ho, učte sa za pochodu a zapisujte si dôležité poznatky.

Zistite, aké limity má vaše zariadenie. Vyskúšajte si objektív tak, že nasnímate obrázok novinového papiera alebo výtlačku – väčšina objektívov má totiž oblasť, ktorá ostrí lepšie ako zvyšok. Rovnaký postup platí aj pre váš fotoaparát.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *