8 prekvapujúcich faktov o opaľovaní

„Ako dosiahnuť krásne opálenú pokožku“ – túto otázku si s prichádzajúcim letom iste položia mnohí z nás. Nemali by sme sa však pýtať skôr inak? Napríklad, či je skutočne dobrý nápad ležať dlhé hodiny na slnku len preto, aby sme si opálili pokožku?

Dohneda opálená pleť predstavuje moderný prototyp krásy. Nie však zdravia. Zhromaždili sme pre vás niekoľko faktov, ktoré by ste mali poznať skôr, než vkročíte do solária, na kúpalisko alebo na pláž.

  1. Zo Slnka na Zem prenikajú dva druhy UV žiarenia – UVA a UVB. Zatiaľ čo UVA preniká hlbšie do pokožky, UVB pôsobí viac na povrchu. Ani jedno z týchto žiarení však pokožke v dlhodobom horizonte neprospieva. Nadmerné vystavovanie sa slnku spôsobuje predčasné starnutie pokožky a spáleniny, ktoré dramaticky zvyšujú riziko vzniku rakoviny kože. Najmä vtedy, ak jedinec nepoužíva kvalitnú kozmetiku či opaľovací olej.
  2.  Je pobyt v soláriách zdravý? Sú soláriá bezpečnejšie ako prirodzené slnečné žiarenie? Hoci sa v soláriách využíva zdanlivo menej agresívne UVA žiarenie, dlhodobý pobyt v nich sa vo všeobecnosti nepovažuje za zdraviu prospešný. Zariadenia v soláriách údajne vyžarujú až 15krát viac UV žiarenia ako Slnko.
  3. Dlhodobé opaľovanie sa v soláriách je nebezpečné aj preto, že varovné príznaky (napríklad v podobe spálenín) poškodenia kože sa neobjavia zďaleka tak rýchlo ako pri opaľovaní vonku. Možno aj preto panuje v niektorých krajinách (Brazília, Austrália) zákaz prevádzkovania či nákupu solárií.
  4. Je ich málo, no nájdu sa ľudia, ktorí sú reálne závislí na opaľovaní. Táto závislosť je známa pod názvom tanorexia. Ide o zriedkavý syndróm, pri ktorom sa zdá, že postihnutý jedinec javí znaky fyzickej či psychickej závislosti na opaľovaní.
  5. Opaľovanie má vplyv dokonca aj na procesy v mozgu a dokáže stimulovať vnímanie chutí a vôní. V dôsledku toho môže mať človek pocit, že jedlo, ktoré konzumuje, je chutnejšie. Dokonca môže mať chuť na viac jedla, ako by za normálnych okolností zjedol.
  6. Ak pri pobyte v soláriu nenosíte ochranné okuliare, koledujete si o poškodenie očí. Za týchto okolností sa môže u človeka vyvinúť snežná slepota, bolestivé očné ochorenie, sprevádzané zvýšenou produkciou sĺz a pocitom, ktoré pripomínajú piesok v očiach.
  7. Rakovina kože v dôsledku nadmerného opaľovania sa je údajne častejšia ako rakovina pľúc spôsobená fajčením. Opaľovanie sa teda javí nebezpečnejšie ako fajčenie. Na kvalitnom kréme na opaľovanie by ste rozhodne šetriť nemali.
  8. Západná kultúra vníma opálenú pokožku ako atraktívny moment, no nie všade to je podobne. Mnohé ázijské ženy usilujú o opak. V krajinách ako Kórea a Japonska sa ako symbol atraktivity a blahobytu vníma biela pokožka. Toto vnímanie má korene v dávnej histórii, kedy ženy z ušľachtilých rodov neboli zvyknuté chodiť často von a teda ani ich pokožka nebola zďaleka tak opálená, ako pokožka chudobnejších žien.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *