Ako správne fotiť?

Otázka „ako správne fotiť“ trápi nielen začiatočníkov, ale aj pokročilých fotografov. Hoci je fotografovanie z veľkej časti zábavou, a ponecháva priestor vašej kreativite, existuje tiež niekoľko pravidiel, ktoré by mal poznať každý.

Naučte sa ovládať svoj fotoaparát

Možno ste si práve kúpili novú zrkadlovku, ste ponorení v návode a premýšľate, ako ďalej. Ak sa vo svojom fotoaparáte zatiaľ nevyznáte, začnite pekne od začiatku. Prejdite si jeho funkcie, možnosti nastavenia a vyskúšajte ho.

Spoznajte hĺbku ostrosti

Rozostrené pozadie je veľmi dôležitým nástrojom, ktorý určite využijete. Ako rozostrenie funguje? Všetko pred aj za bodom, na ktorý ostríte, ostrosť stratí. Funkcia vám umožní zvýrazniť detaily foteného objektu. Hĺbku ostrosti môžete ovplyvniť dvoma spôsobmi:

– Zmenou clony – čím nižšie číslo, tým menšia ostrosť

– Zmenou ohniskovej vzdialenosti – dlhšie ohnisko zobrazí menšiu ostrosť a naopak

Každá fotografia si vyžaduje zvláštny prístup

Musíte si uvedomiť, že fotenie portrétu bude prebiehať ináč ako fotenie svadby alebo krajiny. Každá z fotografických tém (fotenie portrétov, krajiny, kultúrnych pamiatok) má svoje špecifické vlastnosti a kladie na vás iné požiadavky. Aby portrét pôsobil čo najprirodzenejšie, mal by vystihnúť emócie fotografovanej osoby. Ideálne pozadie je neutrálne pozadie. Pri fotení krajiny zas nezabúdajte na ostrosť a nastavte vyššie clonové číslo.

Zbavte sa strachu

Fotenie si vyžaduje kreativitu. Najviac sa naučíte, ak budete fotiť a skúšať. Vtedy nájdete svoj vlastný spôsob „správneho“ fotenia. Pretože „správne fotenie“ vo svojej podstate neexistuje. Ak chcete, aby vaše fotografie vyzerali zaujímavo, experimentuje a neupadajte do stereotypu. Hrajte sa s ohniskami, s clonou, s bleskom fotoaparátu, s kompozíciou, s nastavením času. Iba tak sa nakoniec dopracujete k požadovaným výsledkom. Aká je teda rada na záver? Naučte sa všetky technické pravidlá a potom popusťte uzdu vašej fantázii a kreativite.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *