Korunka na zub vyrieši estetický problémy úsmevu

Zubná korunka je najčastejšie používanou protetikou v zubných ordináciách. Môže mať podobu korunky na jeden alebo viac zubov súčasne. V tom prípade hovoríme o mostíku.

Kedy je čas na zubnú korunku?

Pokiaľ zanedbáme zubný kaz, dôjde k strate veľkej časti zubu. Často nám zostane iba koreň, a ten už môže byť tzv. mŕtvy a iba s výplňou. Napriek tomu sa ho oplatí zachovať, lebo môže slúžiť práve ako dobrý základ pre nadstavbu z korunky. Niekedy máme odlomený zub ako následok úrazu, alebo sme do niečo tvrdého nešťastne zahryzli, zub sa nám zlomil a už nejde nastaviť. Vo všetkých týchto prípadoch je riešením korunka na zub. Tá zubu vráti funkčnosť aj estetickú hodnotu.

Zubná korunka potrebuje aspoň zbytky zubu

Zubná korunka sa obvykle nasadzuje na pahýľ zubu. Ide o zbrúsený zbytok zubu po ošetrení, alebo zbytok zubu po úraze. Ak už pahýľ nemáme, stále nie je nič stratené. Často si vystačíme s koreňom zubu. Ak ide o zub, ktorý už odumrel, vyplnia sa mu najprv koreňové kanáliky. Do takto ošetreného koreňa sa osadí čap a na ten potom zubná korunka. Poslednou možnosťou potom je nasadenie korunky na implantovaný čap. Implantáty sú však najdrahším zo zmienených riešení.

Typy zubných koruniek

Zubné korunky sa od seba odlišujú použitým materiálom aj spôsobom upevnenia k zubu. Jednoduché laické delenie moderných zubných koruniek je na kovokeramické, keramické a dnes aj zirkonové korunky. Živicové korunky sa používajú iba ako dočasné do doby, než sa zhotovia finálne zubné korunky.

Zubné korunky z Happy dent

Košická zubná klinika Happy dent – Stomatológia AuPark zhotovuje zubné korunky z keramiky, kovokeramiky aj zirkonu. Klinika má kvalitné technické vybavenie, aj skúsený tým stomatológov pracujúcich s najmodernejšími dentálnymi technológiami. Stále prijíma pacientov, takže neváhajte a príďte si nechať zhotoviť kvalitné zubné korunky.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *